Twoje IP: 107.22.126.144
Data: Paź 23, 2017

HISTORIA Drukuj

Biblioteka uczelniana powstała w roku 1968, roku utworzenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej na podstawie Zarządzenia nr 1 Rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie z dnia 2 października 1968 roku w sprawie ustalenia jednostek organizacyjnych Wyższej Szkoły Inżynierskiej i ich symboli.

Biblioteka Główna działalność rozpoczęła z jednoosobową obsadą  i księgozbiorem przejętym z biblioteki Studium Nauczycielskiego oraz pochodzącym z darów innych bibliotek technicznych w kraju w liczbie 3360 woluminów. Mieściła się w głównym gmachu Uczelni w trzech pomieszczeniach o łącznej powierzchni 106 m2.

old1 old2 old3
1968 r - Tak wyglądały początki Biblioteki Głównej

Rok 1969 w Bibliotece Głównej to początek nieznacznej stabilizacji kadrowej, zostają zatrudnione trzy osoby z przygotowaniem i praktyką biblioteczną, dzięki ich zaangażowaniu prace związane z inwentaryzacją i opracowaniem zbiorów zostały znacznie przyśpieszone. W latach 1972-1973 biblioteka zyskuje dodatkowe pomieszczenia z przeznaczeniem na czytelnie i magazyny zbiorów, w tym też czasie budowana jest struktura organizacyjna biblioteki, powstają dwa oddziały, których nazwy funkcjonują do dziś:

• Oddział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz
  • Oddział Udostępniania i Informacji Naukowej prowadzący magazyny książek i czasopism, wypożyczalnię miejscową i międzybiblioteczną, czytelnię ogólną i czasopism oraz informatorium.

Od 1978 roku dyrekcja i pracownicy biblioteki usilnie zabiegają o bardziej funkcjonalne, najlepiej nowo wybudowane pomieszczenia dla Biblioteki Głównej. Starania dotyczące budowy nowoczesnego budynku biblioteki uczelnianej trwają do dzisiaj, spełnienie nadziei kolejnych pokoleń bibliotekarzy może nastąpi po 2010 roku.

Od początku swojego istnienia Uczelnia tworzyła jednolity system  biblioteczno-informacyjny. W 1981 roku system biblioteczno-informacyjny obejmował oprócz Biblioteki Głównej, 22 biblioteki zakładowe i jedną instytutową oraz filię biblioteczną mieszczącej się w Domu Studenta Nr 2, której zadaniem było wypożyczanie podręczników dla studentów I i II roku. W latach późniejszych biblioteki zakładowe uległy likwidacji przez włączenie ich zbiorów do tworzonych bibliotek wydziałowych:

• Biblioteki Wydziału Mechanicznego utworzonej w 1984 roku i prowadzonej do 1991 roku oraz
  • Biblioteki Wydziału Inżynierii Lądowej i Sanitarnej utworzonej w 1989 roku, prowadzonej z kilkuletnią przerwą do dnia dzisiejszego obecnie jako Czytelnia Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska (EL-BUD).

Powołanie bibliotek wydziałowych miało związek z przeniesieniem części placówek Biblioteki Głównej na osiedle akademickie do budynku Kreślarni. Zmianie uległa też funkcja filii bibliotecznej na osiedlu akademickim, z wypożyczalni studenckiej przekształciła się w filię czytelni ogólnej.

Rok akademicki 1992/1993 to rok kolejnych zmian w życiu biblioteki. Mała sala gimnastyczna w głównej siedzibie Uczelni przy ul. Racławickiej 15-17 została zaadaptowana na potrzeby biblioteki. Całkowita powierzchnia użytkowa Biblioteki Głównej wyniosła 684 m2, na części tej powierzchni, na 270 m2 zostały postawione metalowe regały z przeznaczeniem na magazyn książek. Regały te równocześnie stały się podstawą antresoli, miejscem czytelni ogólnej udostępniającej zbiory zwarte, ciągłe i specjalne.

W roku 1993  na naszej Uczelni powołany został Instytut Zarządzania i Marketingu, w 1999 roku przekształcił się w Wydział Ekonomii i Zarządzania, dlatego w ramach systemu biblioteczno-informacyjnego Politechniki Koszalińskiej funkcjonowała początkowo Biblioteka Instytutowa a następnie Biblioteka Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Rozpoczęła swoją działalność z obsadą dwuetatową i ze zbiorami mieszczącymi się w ednym niewielkim pomieszczeniu. Obecnie biblioteka zajmuje trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni 205 m2 przeznaczone na czytelnie książek i czasopism oraz magazyn.

Obecnie system biblioteczno-informacyjny Politechniki Koszalińskiej tworzą biblioteki:

Biblioteka Główna, która koordynuje działalność i pełni nadzór merytoryczny oraz gromadzi i opracowuje zbiory dla trzech bibliotek systemu. Do podstawowych agend usługowych Biblioteki Głównej należą:

• Wypożyczalnia Miejscowa
  • Wypożyczalnia Międzybiblioteczna
  • Czytelnia Ogólna
  • Informatorium

Biblioteka Ekonomiczna i Humanistyczna mieści się w budynku B p.5 i p.14 przy ul. Kwiatkowskiego 6e, udostępnia zbiory zwarte i ciągłe z zakresu ekonomii, zarządzania, marketingu i prawa oraz zbiory do nauki języków obcych.

Biblioteka Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska mieści się w budynku D p.106 przy ul. Śniadeckich 2, udostępnia zbiory z zakresu budownictwa, ochrony środowiska, inżynierii sanitarnej, elektroniki i informatyki.

SZKOLENIA I KURSY

Rezerwacja książek w systemie KOHA

Szkolenie biblioteczne
dla studentów I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Bibliografia załącznikowa
przedstawia informacje na temat tworzenia bibliografii.