Twoje IP: 54.92.155.160
Data: Wrz 23, 2017

HOT ARTICLES FROM BX Drukuj

środa, 20 czerwca 2012 13:18

Hot Articles form BXbX Hot Artic­les jest małym, ale spryt­nym narzę­dziem, które przy­daje się głów­nie naukow­com i biblio­te­ka­rzom, ale rów­nież stu­den­tom.

Jak to działa?
Użytkownik może wybrać temat (dziedzinę), a gadżet wyświetli opisy bibliograficzne trzech najpopularniejszych na świecie artykułów z tej dziedziny z ostatniego miesiąca. Po kliknięciu "More..." wyświetli się okienko z opisami dziesięciu artykułów. Po kliknięciu w tytuł artykułu użytkownik jest przenoszony do pełnego tekstu lub możliwości zakupu (w zależności od tego, czy łączy się z biblioteki, która subskrybuje treści z tej bazy).

Kto i jak to liczy?
Aby takie narzędzie w ogóle działało, musi mieć możliwość przetwarzania ogromnej ilości statystyk. Ex Libris dysponuje takimi statystykami, ponieważ udostępnia odpłatnie system rekomendacji artykułów bX, z którego korzysta ponad tysiąc bibliotek na całym świecie.

Biblioteki korzystające z bX zgodziły się, aby anonimowe dane użycia np.ich subskrybowanych baz artykułów były przetwarzane przez firmę Ex Libris. Można sobie wyobrazić, że są to setki milionów albo i miliardy kliknięć rocznie.